Protupožarna zaštita
U skladu sa Zakonom zaštite od požara čl. 10.
(1) Vlasnici, odnosno korisnici građevina i drugih nekretnina te prostora, zgrada dužni su:
– osigurati provedbu mjera propisanih ovim Zakonom, propisima donesenim na temelju ovoga Zakona te drugim propisima, planovima, aktima i odlukama iz zaštite od požara na njihovom području i/ili vlasništvu,
– poduzimati mjere za smanjenje opasnosti od nastanka i širenja požara, kao i mjera za unapređenje stanja zaštite od požara na svom vlasništvu uzimajući u obzir ugroženost i stanje zaštite od požara,
– posjedovati vozila, uređaje, opremu, alat i sredstva za dojavu, gašenje i sprječavanje širenja požara na svom vlasništvu, odnosno na svom području u količinama, vrsti i na mjestima kako je utvrđeno posebnim propisima te procjenama i planovima zaštite od požara.
Temeljem navedenog članka vlasnici, odnosno korisnici građevina i drugih nekretnina te prostora, zgrada dužni su imati ispravne i atestirane:
- unutarnje hidrantske mreže, (atesti – 1 god)
- gromobranske instalacije (atesti- svake 4 godine)
- panik rasvjete (atesti- 1 god )
- Ispravnost tipkala za isključenje napona el.energije u slučaju nužde (atesti- svake dvije godine),
- Ispravnost el. instalacija zajedničkih dijelova građevine (atesti- svake 4 godine ),
- Ispravnost vatrogasnih aparata (atesti 1 godišnje obaviti pregled, kojim se utvrđuje opće stanje i kompletnost svih dijelova aparata),
- Prozori za odimljavanje (atesti-1 god.)
- Zapornice (atesti -1 god.)
- Šprinkler sustavi (atesti-1 god)
- Vatrodojavni sustavi (atesti-1 god )
- Ulazna /Izlazna vrata otvaranje prema vani širina 110 cm.
- Provođenje mjera zaštite od požara na požarnom stubištu i zajedničkim dijelovima građevine – vlasnici građevine dužni su požarno stubište držati prohodnim u svom punom presjeku te osigurati da se uklone svi predmeti koji predstavljaju opasnost od nastajanja i širenja požara ili onemogućavaju brz i siguran izlazak iz ugrožene građevine ili prostora. Pristup požarnom stubištu mora biti omogućen sa svih katova.
INSPEKCIJSKI NADZOR IZ PODRUČJA ZAŠTITE OD POŽARA
Svatko može podnijeti prijavu za pokretanje postupka inspekcijskog nadzora. Ako se u postupku inspekcijskog nadzora utvrde nepravilnosti, inspektor će vlasnicima građevine nad kojom se provodi nadzor ukazati na nepravilnosti i odrediti rok otklanjanja, što se unosi u zapisnik, od kojeg se jedan primjerak daje korisniku nad kojom je proveden nadzor.
Vlasnicima građevine nad kojom je proveden nadzor obaveza je pisano obavijestiti inspektora o poduzetim mjerama, u roku koji nije duži od 7 dana od dana ukazivanja. Ukoliko vlasnik građevine nad kojom je proveden nadzor ne otkloni nedostatke u zadanom roku rješenjem će se narediti otklanjanje nedostataka ili pokrenuti prekršajni postupak.
Inspektor je dužan pravodobno pisano obavijestiti poznatog podnositelja prijave o nalazu inspekcijskog nadzora i poduzetim mjerama.
U obavljanju poslova iz svoje nadležnosti inspektor je obvezan surađivati s drugim inspekcijama, pravnim osobama i stručnim službama, ako je to potrebno radi pravilne ocjene činjeničnog stanja. U obavljanju poslova iz svoje nadležnosti inspektor je dužan čuvati kao tajnu podatke koji su prema posebnom propisu klasificirani i označeni odgovarajućim stupnjem tajnosti.
Provođenje mjera zaštite od požara obveza je suvlasnika zgrade utvrđena odredbama Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, te su isti dužni u okviru godišnjeg plana i programa planirati i osigurati potrebna sredstva iz fonda zajedničke pričuve za tu namjenu. U slučaju neprovođenja mjera zaštite od požara MUP RH će rješenjem narediti vlasnicima odnosno korisnicima građevine, građevinskog dijela i prostora da poduzmu određene mjere zaštite od požara propisane zakonom i drugim važećim propisima. Temeljem istoga suvlasnici će snositi svu odgovornost i eventualne sankcije iz rješenja.
OBVEZE OPREMANJA VATROGASNIM APARATIMA
U slučaju kada jedan požarni sektor obuhvaća više etaža, na svakoj etaži se mora nalaziti najmanje jedan vatrogasni aparat kapaciteta gašenja najmanje 6 JG.
Pravilniku o vatrogasnim aparatima (Nn 101/11) i Pravilniku o izmjenama i dopunama pravilnika o vatrogasnim aparatima (NN 74/13).
Periodični pregled vatrogasnih aparata
Periodični pregled mora se obaviti najmanje jednom u godinu dana. Periodični pregled aparata pod stalnim pritiskom obuhvaća:
- vanjski pregled općeg stanja aparata s obzirom na koroziju i oštećenja,
- vanjski pregled stanja i kompletnosti svih dijelova aparata,
- pregled glede uporabivosti natpisa i uputa za rukovanje na aparatu,
- kontrolu radnog pritiska u aparatu (osim CO2 aparata),
- kontrolu ispravnosti manometra (ako je omogućena),
- izvlačenje osigurača i ponovno plombiranje,
- pregled stanja spojne cijevi i mlaznice uz propuhivanje zrakom i obvezatnu zamjenu oštećenih ili dotrajalih dijelova i brtvi,
- provjeru mase sredstava za gašenje vaganjem, te upisivanje na samoljepivu naljepnicu (slika 1. u prilogu), i lijepljenjem na spremnik aparata
- protresanje aparata u obrnutom položaju u svrhu rastresanja praha
HIDRANTSKA MREŽA
Tehničke značajke svih inačica hidrantske mreže propisane Pravilnikom moraju se provjeravati u vremenu i na način propisan Pravilnikom o uvjetima za obavljanje ispitivanja stabilnih sustava za dojavu i gašenje požara.
Unutarnja hidrantska mreža za gašenje požara mora biti izvedena na takav način da se ostvari potpuno prekrivanje prostora koji se štiti najmanje s jednim mlazom vode s tim da se na dužinu cijevi s mlaznicom može dodati dužina mlaza od najviše 5 m.
Zaštita požarnog sektora koji obuhvaća dva ili više katova mora se izvesti na takav način da se svaki kat štiti s najmanje jednim zasebnim hidrantom.
GROMOBRANSKE INSTALACIJE
Ispitivanja i mjerenja sustava zaštite od munje obavljaju se na temelju odredbi Zakona o zaštiti na radu (N.N., br. 77/14. i 118/14.) i Zakona o zaštiti požara (N.N., br. 92/10.). Ispitivanja se obavljaju u skladu s Tehničkim propisom za sustave zaštite od djelovanja munje na građevinama (N.N., br. 87/08. i 33/10.) i prema normi HRN EN 62305 – 4.
Sukladno Tehničkom propisu za sustave zaštite od munja na građevinama (N.N., br. 87/08. i 33/10):
Održavanje sustava podrazumijeva:
- redovite preglede sustava, u vremenskim razmacima i na način određen projektom građevine
- izvanredne preglede sustava nakon kakvog izvanrednog događaja ili po zahtjevu inspekcije,
- izvođenje radova kojima se sustav zadržava ili vraća u stanje određeno elektrotehničkim projektom građevine i ovim Propisom odnosno propisom u skladu s kojim je sustav izveden.
Pregled i ispitivanje sustava zaštite od munja na građevinama obvezno se provodi odgovarajućom uporabom mjerne i ispitne opreme prema normi HRN HD 62305-4 i normama na koje ta norma mjerenje radi utvrđivanja je li sustav u cjelini ispunjava zahtjeve određene projektom građevine što uključuje ispitivanje sustava primjenom norme HRN HD 62305-4 i normama na koje ta norma upućuje.