Održavanje dimnjaka
Dimnjak je dio građevnog sklopa građevine, u obliku vertikalnog kanala koji služi za siguran i neometan odvod u vanjsku atmosferu dimnih plinova nastalih radom na dimnjak priključenog uređaja za loženje.
Održavanje dimnjaka mora biti takvo da se tijekom trajanja građevine očuvaju njegova tehnička svojstva i ispunjavaju zahtjevi određeni projektom građevine te drugi bitni zahtjevi koje građevina mora ispunjavati u skladu s posebnim propisom.
Tehničkim propisom za dimnjake u građevinama, u okviru ispunjavanja bitnih zahtjeva za građevinu, propisuju se tehnička svojstva za dimnjake, zahtjevi za projektiranje, izvođenje, uporabljivost, održavanje dimnjaka i drugi zahtjevi za dimnjake te tehnička svojstva i drugi zahtjevi za građevne proizvode namijenjene ugradnji u dimnjake.
Održavanje dimnjaka podrazumijeva:
– redovite preglede dimnjaka
– izvanredne preglede dimnjaka nakon kakvoga izvanrednog događaja ili po inspekcijskom nadzoru,
– izvođenje radova kojima se dimnjak zadržava ili se vraća u stanje određeno projektom građevine.
Ispunjavanje propisanih uvjeta održavanja dimnjaka, dokumentira se u skladu s projektom građevine te:
– izvješćima o pregledima i ispitivanjima dimnjaka,
– zapisima o radovima održavanja.
iz Uredbe o održavanju zgrada
Članak 3.
Ako suvlasnici zgrade međuvlasničkim ugovorom ne urede drukčije, zajedničkim dijelovima i uređajima zgrade smatraju se:
– dimnjaci i ventilacijski kanali, hidranti, protupožarni sustavi i instalacije uključujući i protupožarne aparate u zajedničkim dijelovima zgrada,
Iz navedene Uredbe proizlazi :
- suvlasnici ne smiju samostalno prekidati dimovodne instalacije u svojim stanovima
- suvlasnici su odgovorni za održavanje dimnjaka i dimovodnih kanala
- svaki suvlasnik treba pozvati dimnjačara prigodom priključenja novih naprava na postojeće dimovodne uređaje i zahtijevati da mu dimnjačar izda stručni nalaz o ispravnosti dimnjaka za novu vrstu goriva i uvjete rada.
OBAVLJANJE DIMNJAČARSKIH USLUGA U GRADU SPLITU
Dimnjačarstvo je jedna od komunalnih djelatnosti i obavlja se prema ZAKONU O KOMUNALNOM GOSPODARSTVU s ciljem pružanja usluge od interesa za fizičke i pravne osobe.
Pod obavljanjem dimnjačarskih poslova podrazumijeva se obveza čišćenja i kontrole dimovodnih objekata i uređaja za loženje.
Jedinice lokalne samouprave donose odluke o koncesiji dimnjačarima koji će imati ovlasti za obavljanje dimnjačarskih poslova.
Iako se dimnjačarske usluge finaciraju iz sredstva pričuve, obavljanje dimnjačarskih Usluga u Gradu Splitu je definirano je zonama Zaključkom o utvrđivanju dimnjačarskih radnih područja (“Službeni glasnik Grada Splita”, broj 26/09) i cijene dimnjačarskih usluga u Gradu Splitu definirane su
Rješenjem o određivanju cijena dimnjačarskih usluga za područje Grada Splita („Službeni glasnik Grada Splita“, broj 06/03).
Iz čega proizlazi da upravitelji višestambenih zgrada ne šalju naloge za dimnjačarske Usluge već se isto provodi putem Grada Splita.
Ukoliko dimnjačar utvrdi neispravnost dimnjaka sama sanacija se provodi putem upraviteljske tvrtke.
Pregled dimnjaka treba se vrši jednom godišnje od strane ovlaštenog dimnjačara.
Na području grada Splita dimnjačari su raspodijeljeni po zonama nad kojima imaju koncesiju.
Ovlašteni dimnjačari grada Splita po zonoma su:
–za I. dimnjačarsko područje – obrt „DIMNJAK“, vlasnik Ivan Despotušić iz Biska, kontakt telefon: 021 812-011, 091 502 9127,
–za II. dimnjačarsko područje – obrt „KAMIN“, vlasnik Renato Goreta iz Podstrane, kontakt telefon: 098 956 8324, 095 900 3791,
–za III. dimnjačarsko područje – obrt „KODIMONT“, vlasnik Ante Despotušić iz Biska, kontakt telefon: 021 812-015 , 091 527 6489,
–za IV. dimnjačarsko područje – obrt „KOTAL-MONT“, vlasnik Ivan Srdanović iz Splita, kontakt telefon: 021 470-856, 091 556 7205,
–za V. dimnjačarsko područje – „RAZGLEDNICA“ d.o.o. iz Splita (DIMNJAČAR Mate Srdanović), kontakt telefon: 091 201 4442.
Skica po zonama:
OBVEZE DIMNJAČARA
Dimnjačar vrši kontrolu i čišćenje dimnjaka i ventilacija, kontrolu prohodnosti dimnjaka, njihovo odčepljivanje, te čišćenje priključnih dimovodnih cijevi. Obavlja kontrolu priključka trošila, čisti, kontrolira i održava dimovodne kanale. Vrši čišćenje peći i kotlova za centralno grijanje na kruto gorivo (osim kalijevih peći), čišćenje peći i kotlova za centralno grijanje na tekuće gorivo te čišćenje plinskih kotlova za centralno grijanje. Dimnjačar također vrši kontrolu povrata dimnih plinova u prostoriju, pregled dimnjaka za priključenje novog trošila ili ventilacije, te vrši izdavanje nalaza o ispravnosti.
Dimnjačar obavlja pregled dimnjaka i izdaje nalaze za kompletiranje dokumentacije za uporabnu dozvolu objekta. Posao dimnjačara obuhvaća i nadzor prilikom izgradnje novih dimovodnih objekata, reatestaciju postojećeg stanja dimnjaka i izdavanje dokumentacije (elaborata) o ispravnosti.
Dimnjača se bavi čišćenjem i ispitivanjem svih vrsta dimnjaka i spojnih dijelova, ventilacijskih i sličnih uređaja, ogrjevnih naprava i centalnih ložišta, također provodi mjere zaštite od požara.
Ako je dimnjak srušen, presječen (bilo na tavanu ili nekoj od etaža) dimnjačari će evidentirati „nedopušteni građevinski zahvat“.
Ako uoče da dimnjak ima nepravilne kosine – evidentirat će „nepravilna vertikalnost dimnjaka“.
Primijete li da je onemogućen pristup gornjoj ili donjoj zoni zabilježit će „nedostupnost kontrolnim vratašcima dimnjaka u gornjoj, odnosno donjoj zoni“.
Ako su vratašca oštećena, zabilježit će „neispravna kontrolna vratašca“.
Uoče li da je dimnjak na vrhu oštećen zapisuju kategoriju „raspucan vrh dimnjaka“.
Za dimnjak koji je popucao po dužini napisat će „popucani dimovodni kanal“, a za uočenu zapaljivu smolu na stjenkama – „prisutnost zapaljive smole“.
Ako dimnjaku nedostaju vratašca tako će i napisati – „nedostaju vratašca“, a ako dimnjaku prijeti urušavanje stavljaju zabilježbu kako je „ugrožena konstrukcija“.
Za dimnjak koji je zaštopan navode kategoroju „zapreke u kanalu“.
UZROCI POŽARA DIMNJAKA
U svrhu zaštite života ljudi i imovine od požara donesen je ZAKON O ZAŠTITI OD POŽARA koji vlasnike ili korisnike dimnjaka i ložišta obvezuje da iste održavaju u ispravnom stanju, o čemu moraju posjedovati dokumentaciju.
Požari dimnjaka su vrlo česti. Kod požara dimnjaka dolazi do zapaljenja čađe u dimovodnom kanalu. Čađa je po svom sastavu pretežno čisti ugljik. Požar dimovodnog kanala, sam po sebi ne predstavlja opasnost. Ako je dimnjak ispravan i kvalitetno napravljen čađa u dimnjaku će izgoriti bez posljedica te će dimnjak ostati čist.
Do požara u dimnjaku najčešće dolazi zbog nastalih promjena u načinu loženja i promjena gorivih tvari. Kad je dimnjak solidno i pravilno građen, ne postoje posebne opasnosti za širenje požara na ostale građevinske dijelove.
Međutim, najčešće se događa da ima manjih građevinskih pogrešaka na dimnjaku, kao što je raspucanost dimnjaka, oštećenje vratašca i sl. U takvim slučajevima često dolazi do proširenja požara.
Opasnost kod požara dimnjaka prijeti od:
- let iskri – iz grla dimnjaka iskre lete po krovu i na okolni zapaljivi materijal što može uzrokovati zapaljenje.
- zagrijavanje zidova – dolazi do prijenosa topline kroz zidove kojima je obzidan dimovodni kanal. Ako su na takve zidove naslonjeni zapaljivi materijali (drvo, papir i sl.) može doći do zapaljenja i širenja požara na prostor.
- prijenos požara na građevinske elemente zgrade – kod nepravilno izvedenih dimnjaka (najčešće stare zgrade) često je moguće naići na grede (krovne, međukatna konstrukcija) koje prolaze kroz dimovodni kanal. Dolazi do zapaljenja tih greda i prijenosa požara na krovište i/ili međukatnu konstrukciju, što može imati katastrofalne posljedice.
- pucanje dimnjaka – uzrok tome je vrlo visoka temperatora koja se razvija kod zapaljenja čađe u dimovodnom kanalu – i do 1000°C. Dolazi do pucanja zida kojim je obzidan dimovodni kanal i samog dimovodnog kanala.
Pokazatelji da je došlo do požara dimnjaka:
- karakterističan zvuk koji dolazi iz dimnjaka poput glasnog huktanja.
- jako zagrijani zidovi kojima je obzidan dimovodni kanal. Oprez, ponekad su toliko vrući da može doći do opekotina prilikom diranja takvih zidova.
- let iskri iz grla dimnjaka
- karakterističan miris paleži.
Postupak u slučaju da je došlo do požara dimnjaka
- Nazovite vatrogasce na broj 93 (112) Dežurni djelatnik će trebati vaše podatke (ime i prezime, telefon, adresu), postupite prema njegovim naputcima.
- Prigušite otvore za zrak na ložištu kako bi smanjili gorenje i postupno gasite peć (ložište). Ne uljevajte naglo vodu u peć jer bi moglo doći do naglog razvoja pare što može uzrokovati opekline i do pucanja peći usljed nagle promjene temperature (ovisno o materijalu izrade)
- Obavjestite susjede o događaju kako bi spremni dočekali vatrogasce.
Oprez!
Posebno treba naglasiti da se u dimovodnom kanalu, gdje gori čađa, razvija vrlo visoka temperatura. Zbog toga je zabranjeno gašenje vodom. Vrlo visoka temperatura koja se razvija priliko gorenja čađe mogla bi dovesti do razlaganja vode na njene sastavne elemente ako bi se voda upotrijebila za gašenje požara.
SLIKE NEISPRAVNIH DIMNJAKA
Klima uređaj sproveden kroz dimnjak i propucan vrh dimnjaka